Takhle to začalo

Ohaři 1973
Ohaři 1973
Ohaři
Ohaři
Křest CD
Křest CD
Ohaři
Ohaři
Ohaři
Ohaři

Léta minulá

          První sestava Ohařů ještě pod názvem Hounds ve složení Olda Vojáček, Michal Jedlička, Jarda Klanica, Zdeněk Krištof, Vráťa Vyskočil vznikla v roce 1971 a po roce začala používat název OHAŘI. Do sestavy přibyli Radko Haken a Michal černý. V roce 1973 přibyl i Vladimír Stejskal se sólovou kytarou. Ten v létě přivedl kytaristu a zpěváka Karla Tichého. Manažerem Ohařů se stal Jirka Pallas, zakladatel písničkářského sdružení Šafrán, který byl po nucen po podpisu Charty 77 odejít do Švédska.

 

       První velký úspěch slavili Ohaři na festivalu Porta 73, kde získali první cenu v kategorii moderní country, postupně natočili několik písniček v rozhlasovém studiu v Ústí nad Labem a vydali první skladbu Hledej dál na LP Šestero přání.

          Rok 1975 odstartoval definitivní přechod k moderní elektrifikované country. Z původní sestavy zbyli jen Tichý, Vojáček a Krištof. Přibyli Jirka Kincl, Zdeněk Šmitmajer, Vilém Pařík, Jan Sailer, Karel Machek a zpěvačka Jiřina Bayerová. Časem přišel od Vodomilů pianista Antonín Formandl a basista Mirek Hrdý nahradil Krištofa, který přestoupil k Zelenáčům.

          Po odmlce počátkem 80.let, která trvala zhruba šest let, se skupina znovu dala dohromady a Ohaři pravidelně vyprodávali známou Barču s vlastními pořady. Repertoár tvořily převážně skladby z autorské dílny Ohařů a dále převzaté skladby Alabamy, Bellamy Brothers, Colina Raye atd.

          V 90. letech se po zhruba roční odmlce vrátil Zdeněk Vítek, v roce 1990 Ohaři absolvovali první zahraniční turné a v roce 1996 pokřtili první cédéčko " Stopy do snů". U kláves vystřídal Láďu Něrgeše Dan Kratochvíl a basovou kytaru uchopil Zdeněk Fák. Další CD vyšlo pod názvem "Obchodník s deštěm" v roce 1998.

 

          Dne 18. září 2000 zemřel Olda Vojáček a 30.prosince 2005 i kapelník Karel Tichý, který vlastnil ochrannou známku na název kapely, což způsobilo definitivní konec Ohařů. 

 

          Zbytek bývalých členů pokračoval dál v kapele s podobným názvem O´Harry. Do čela se postavil Andy Seidl, který tak navázal na svou činnost v Country Beatu Jiřího Brabce a O´Harry stále uváděli v části svého repertoáru písničky Ohařů.

          V roce 2011 oslovila Andyho Maruška Tichá, dědička práva na název Ohaři, která přišla s myšlenkou na pokračování kapely, právo na něj převedla a umožnila svou laskavostí další činnost legendárních Ohařů pod původním názvem a s původním repertoárem.

         

          Dne 17.5.2012 proběhla v Hudebním klubu Palmovka  za přítomnosti mnohých bývalých členů skupiny, kmenového textaře Ládi Něrgeše, Marušky Tiché a dalších hostů premiéra obnovené sestavy Ohařů. 

 

© 2012 – Savana.cz, vytvořeno pomocí systému Hostedit.cz